Hosting

Білоруські правоохоронці затримали білоруського журналіста Дмитра Галка, повідомив Радіо Свобода його батько Микола Галко.

Як розповіли Радіо Свобода представники Столінського районного відділення внутрішніх справ у Брестській області, Галко з 22 квітня перебуває в місцевому ізоляторі тимчасового тримання. На інші питання правоохоронці не відповіли.

За словами Миколи Галка, його сина зняли з поїзда Львів – Могильов під час перетину українсько-білоруського кордону.

Батько пояснив, що Дмитро займався у Львові журналістськими справами, зокрема допомогав колезі з Італії, який вивчав проблему незаконної вирубки лісів.

За повідомленнями ЗМІ, щодо Дмитра Галка відкрили кримінальне провадження через нібито насильство проти міліціонера. Батько розповів, що точної інформації про це сім’я не мала. Як розповіли йому правоохоронці, сина затримали як підозрюваного.

Він стверджує, що Дмитро Галко знав про ризик, коли повертався до Білорусі.

Чоловіка могли затримати через інцидент, який трапився у листопаді 2017 року. Під час святкування дня народження його сина хтось із сусідів викликав міліцію нібито через шум, що долинав з квартири, де зібралася компанія молоді.

Дмитро Галко відкрив двері. За версією міліції, у нього стався конфлікт з міліціонерами, у результаті якого був розбитий мобільний телефон правоохоронця. Дмитро Галко говорив, що тільки тримав міліціонера за руку. Пізніше стався адміністративний процес, журналіста покарали за нецензурну лайку.

30 off

В Україні «президент разом із Верховною Радою» крок за кроком «безпрецедентно підло і наперед сплановано» наступають на права нацменшин, заявив керівник МЗС Угорщини Петер Сійярто у відповідь на пропозицію президента України Петра Порошенка ухвалити закон щодо запровадження санкцій проти громадян України, які мають подвійне громадянство і брали участь у виборах іншої країни.

Сійярто стверджує, що Україна, з одного боку, намагається потрапити в НАТО, а з іншого – буде позбавляти українського громадянства тих осіб, які набули громадянства іншої країни – члена Альянсу, оскільки це нібито є загрозою для національної безпеки України.

«Ми надзвичайно обурені припущенням, що закарпатець угорської національності може становити загрозу національній безпеці України», – заявив міністр.

19 квітня у Верховній Раді зареєстрований законопроект президента України Петра Порошенка про внесення змін до закону України «Про громадянство України» щодо удосконалення окремих положень.

Серед іншого, статтю 19 пропонується доповнити положенням, згідно з яким не є підставою для втрати громадянства України «набуття громадянства Росії в результаті здійснення протиправних та недобросовісних дій на тимчасово окупованій території Криму окупаційною адміністрацією Росії…»

Законопроект пропонує запровадити додаткові підстави для втрати громадянства України, зокрема використання виборчого або іншого права, яке надає іноземне громадянство, або виконання особою обов’язків, які на неї покладає іноземне громадянство, що може підтверджуватися публічними реєстрами державних органів, або використання паспорта іноземної держави під час виїзду з України або в’їзду в Україну (якщо це зафіксовано посадовою особою Державної прикордонної служби України).

30 off

Механізм міжнародних кримінальних трибуналів ООН 23-24 квітня розглянув апеляції колишнього лідера боснійських сербів Радована Караджича на вирок Міжнародного трибуналу щодо колишньої Югославії (МТКЮ).

Апеляція Караджича включає 50 підстав. Зокрема, він намагається довести, що трибунал створив некерований судовий процес, не зміг здійснити справедливого судового розгляду, і нібито помилково зробив висновок, що Караджич «поділяв загальну мету злочинної групи», а також, що суд помилився у своїй оцінці злочину захоплення заручників і не застосував норми закону про збройний конфлікт до бойових дій у Сараєво.

Караджич вимагає виправдання або нового судового розгляду.

У свою чергу, прокурор теж надав свою апеляцію, у якій вважає, що трибунал помилково виправдав Караджича за однією зі статей злочину геноциду (убивства мусульман у 7 муніципалітетах Боснії). Прокурор вважає, що Караджич має бути визнаний винним за цією статтею та засуджений до довічного позбавлення волі.

«Рішення щодо апеляції, можливо, буде ухвалене до кінця року», – сказав Радіо Свобода обвинувач і керівник слідчої групи Міжнародного кримінального трибуналу у справах колишньої Югославії (1994–2010 роки) Володимир Точиловський.

Міжнародний трибунал щодо колишній Югославії виніс вирок Караджичу у березні 2016 року, визнавши його винним у геноциді, воєнних злочинах та злочинах про людяності та призначив покарання у 40 років ув’язнення.

Серед 11 пунктів обвинувачення, висунутих лідеру боснійських сербів, два стосувалися геноциду – різанини у Сребрениці, коли у липні 1995 року були убиті майже 8 тисяч хлопчиків і чоловіків – боснійських мусульман, а також облоги Сараєва, що тривала 44 місяці під час Боснійської війни 1992-1995 років.

Усього ж під час війни на Балканах у 1992-1995 роках загинуло понад 100 тисяч людей, а близько 2,2 мільйона змушені були залишити свої будинки.

Міжнародний кримінальний трибунал щодо колишньої Югославії офіційно припинив роботу у грудні 2017 року.

Після цього юрисдикцію Міжнародного трибуналу щодо колишньої Югославії (МТКЮ) та Міжнародного кримінального трибуналу щодо Руанди (МКТР) продовжує Механізм міжнародних кримінальних судів ООН.

Механізм уповноважений здійснювати судове переслідування осіб, яким винесли вироки Міжнародні трибунали щодо подій у Руанді й колишній Югославії.

 

30 off

Комітет Сенату США з міжнародних відносин 23 квітня рекомендував кандидатуру Майка Помпео на посаду державного секретаря.

За цю кандидатуру проголосувало 11 сенаторів, проти виступили дев’ятеро. Незадовго до голосування президент Дональд Трамп був змушений зателефонувати сенаторові-республіканцеві Ренду Полу, який заявляв про намір голосувати проти.

Після дзвінка президента Трампа він оголосив, що президент запевнив його в тому, що його погляди і погляди Майка Помпео з головних питань повністю збігаються. Ренд Пол виступав проти війни в Іраку та вимагав від кандидата Помпео погодитися з Дональдом Трампом, який вважає, що США зробили помилку, розпочавши іракську кампанію.

Майк Помпео, який працював директором ЦРУ, був запропонований на посаду держсекретаря після відставки Рекса Тіллерсона. Його кандидатура викликала різку критику демократів, оскільки Помпео занадто близький до Дональда Трампа. Багато з них хотіли б бачити керівником зовнішньополітичного відомства людину з більш незалежними поглядами.

Очікується, що кандидатура Майка Помпео буде незабаром затверджена повним складом Сенату, де троє демократів готові проголосувати за нього.

30 off

Число загиблих при наїзді автофургона на пішоходів у канадському місті Торонто зросло до 10. Ще 15 людей поранені, заявили в місцевій поліції. У попередніх повідомленнях ішлося про дев’ять загиблих.

Водій машини затриманий. Це 25-річний Алек Мінасян. У його профілі в соціальних мережах ідеться, що він студент у місцевому коледжі Сенека. Судячи з усього, він скоїв наїзд на пішоходів навмисно, хоча його мотиви залишаються неясними.

Як повідомляють очевидці, водій на великій швидкості їхав по тротуару, збиваючи людей. Начальник міської поліції Марк Сондерс повідомив, що Мінасян раніше не був відомий поліції і не пов’язаний з жодним терористичним угрупуванням.

Розслідування триває. Як повідомляє Reuters з посиланням на джерело в американських службах безпеки, поліція вважає теракт основною версією інциденту в Торонто.

За інформацією посла України в Канаді Андрія Шевченка, серед громадян України потерпілих в інциденті немає.

30 off

«Група семи» промислово розвинутих країн знову заявила про продовження співпраці з Росією «у вирішенні регіональних криз та глобальних викликів». Про це йдеться в поширеному вночі 24 квітня комюніке за підсумками зустрічі міністрів закордонних справ держав «Групи семи» в Торонто.

«Ми будемо продовжувати зміцнювати наші можливості для вирішення гібридних загроз, у тому числі у сферах кібербезпеки, стратегічних комунікацій та контррозвідки», – ідеться в документі.

В цьому ж абзаці міністри «Групи семи» вказують на «невідповідну та дестабілізаційну поведінку Росії, включно з втручанням у демократичні системи країн», закликають Москву «припинити цю поведінку, що сильно шкодить перспективам конструктивної співпраці», а також «виконувати свої міжнародні зобов’язання, обов’язки як постійного члена Ради безпеки ООН, підтримуючи міжнародний мир та безпеку».

«Ми вітаємо національні заходи, спрямовані на обмеження російської ворожі розвідувальної діяльності та зміцнення нашої колективної безпеки», – додають очільники зовнішньополітичних відомств країн «Групи семи».

У цьому ж комюніке «Група семи» заявила про готовність посилити санкції проти Росії та підтвердила підтримку територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах.

Саміт «Групи семи» на рівні лідерів держав відбудеться в Торонто на початку червня.

30 off

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявляє, що Москва наразі не ухвалила рішення щодо постачання зенітно-ракетних комплексів С-300 до Сирії.

«Які конкретно рішення будуть ухвалені керівництвом Росії разом із представниками Сирії, ще належить дочекатися. Напевно, тут ніякого секрету немає, все це може бути повідомлено», – заявив Лавров 23 квітня.

Раніше російське видання «Комерсант» повідомило, що Росія вже найближчим часом може почати постачання зенітних ракетних комплексів С-300 «Фаворит» у Сирію.

При цьому, за даними видання, Дамаску безоплатно передадуть установки, які були на озброєнні російської армії, щоб в короткі терміни на їх основі створити ешелоновану систему сирійської ППО.

Компоненти С-300 будуть доставлені до Сирії військово-транспортними літаками або суднами ВМФ Росії, повідомляє «Коммерсант». За даними газети, навчання сирійських військовослужбовців управлінню зенітно-ракетними комплексами займе близько трьох місяців, на першому етапі в точках розгортання «Фаворитів» будуть перебувати російські військові радники.

У 2010 році контракт на постачання С-300 Сирії був анульований на прохання Ізраїлю, який побоювався за свій повітряний простір.

Співрозмовники «Комерсанта» не виключили, що Ізраїль, який різко критикує можливе розміщення С-300 в Сирії, може завдати по них удар, наслідки якого «для всіх сторін будуть катастрофічними». Раніше вже з’являлися повідомлення про удари ізраїльських ВПС по різних об’єктах на території Сирії.

14 квітня США, Велика Британія і Франція завдали ракетного удару по Сирії у відповідь на ймовірне використання хімічної зброї сирійськими урядовими силами в місті Дума. Захід покладає відповідальність за цю хіматаку на режим Башара Асада. Дамаск відкидає звинувачення, його позицію підтримує Москва.

 

30 off

Герцогиня Кембриджська народила хлопчика, повідомляє 23 квітня Кенсінгтонський палац.

За повідомленням, на пологах герцогині Кейт у лікарні Сент-Мері в Лондоні був присутній її чоловік, принц Вільям.

І мати, і дитина почуваються добре, заявляють у Кенсінгтонському палаці.

Це – третя дитина принца Вільяма і Кейт, шостий правнук королеви Єлизавети ІІ.

Новонароджений стає п’ятим претендентом на британський трон.

22 липня 2013 року з’явився на світ їхній первісток, принц Джордж. 2 травня 2015 року у Вільяма і Кейт народилася друга дитина – дочка Шарлотта Елізабет Діана.

 

 

30 off